1. Anasayfa
  2. Aziziye Haberleri

Aziziye (Merkez) İlçesi

Erzurum Aziziye Merkez İlçesi

 

Aziziye 1 Aziziye (Merkez) İlçesi Kuzeyden İspir İlçesi, Güneyden Palandöken (Merkez İlçe) ve Çat İlçeleri, Doğudan Yakutiye (Merkez İlçe) İlçesi, Kuzey-doğudan Tortum İlçesi, Kuzey- batıdan Aşkale ilçesi ile sınırlıdır.

Erzurum ovası üzerinde kurulu bulunan Aziziye ilçesinin daha batısında Daphan Ovası bulunmaktadır. İlçenin kuzeyi 3.288m. Yükseklikteki Karga pazar dağları ile çevrilidir. Aziziye (Merkez) ilçesi ve köyleri Erzurum Ovası ve Daphan Ovası üzerinde bulunmakla birlikte, kuzey tarafta bulunan Ovacık bucağı dağlık ve engebelidir. Aziziye ilçesi Erzurum merkezine çok yakın olduğu için aynı iklim özelliklerine sahiptir.

Karasal iklim hüküm sürmektedir. İlçe sanayi yönünden diğer ilçelere göre gelişmiş bir seviyededir. Aziziye nüfusu 2020 yılına göre 63.366. Bu nüfus, 32.309 erkek ve 31.057 kadından oluşmaktadır. Detaylı bilgi İçin ziyaret ediniz.

Kaymakamın Adı Soyadı
:
Abdulkadir ÇELİK
İlçenin Nüfusu
:
59.309
İlçenin Rakımı 
:
1.812
İlçenin Yüzölçümü
:
1678 Km²
İlçenin Köy Sayısı
:
72
Kaymakamlık Telefon
:
0442 6313130
Kaymakamlık Fax
:
0442 6313797
Kaymakamlık E-Posta
:
Kaymakamlık Web Sayfası
:

Geçim Kaynakları Nelerdir?

İlçede sanayi kuruluşu olarak, Kamuya ait Şeker Fabrikası, ayrıca tüm şehre hizmet veren Organize sanayi bölgesi mevcuttur. Köylerin birçoğunda tarım ve hayvancılık yapılmakta ayrıca küçük ölçekli tavukçuluk işletmeleri dikkat çekmektedir. Erzurum tarihi boyunca kaplıcaları ve piknik alanlarıyla bilinirlik kazanan Aziziye ilçesi merkezdeki Dadaşkent birleşimi ile İpek Yolu güzergâhında oluşundan dolayı önemli olaylara tanıklık etmiştir.

İlçede bulunan Büyük Cami (Eski Cami) 1915 te inşa edilmiş ve 1918 de Ermeniler tarafından toplanan Ilıca ahalisinin bir kısmı bu camide vahşice yakılmışlardır. Dadaşkent’te şehirdeki kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet veren kamuya ait eğitim merkezleri bulunmaktadır.

Aziziye İlçemizde Tarihi ve Doğal Mekanlar 

Aziziye Kaplıcaları: Aziziye de bulunan termal su kaynakların kalitesi bakımında Bölgede 1. Sıradadır.

Erzurum Aziziye Ilıca Kaplıcaları

Ilıca Kaplıcaları suları içerisinde karbon hidrojen maddeler taşıdığı için dünyaca ünlüdür.

Adres: Ilıca Termal Tesisleri Ilıca, Aziziye Cad. Termal Tesisler, 25700 Aziziye / Ilıca/Aziziye/Erzurum

Kaplıca Sularının Özellikleri:

Sıcaklık: 39.4aziziye kaplicalari 1 C

Toplam sertlik: 38 frans
Kalaviyet :32.3
Görünüş : berrak renk, hafif sarı, koku yok, tortu az
Sodyum iyonu : 112Mg./Lt.
Magnezyum iyonu : 47.4 Mg./Lt.
Demir ve Aliminyum :  3.6Mg./Lt.
Klor iyonu  : 1403.3 Mg./Lt.
Hidrokarbon : 1970.3Mg./Lt.
Akım değeri : 6 Lt/Sn

Bu kaplıcaların suları Mide, Bağırsak, Karaciğer, Safra Kesesi, beslenme bozuklukları ve romatizma hastalıklarına olumlu etki etmektedir.

Balıklı Göl

İlçe merkezine bağlı Söğütlü mahallesindedir. İlçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Erzurum’da Söğütlü Köyü’nde bulunan ‘Balıklı Göl’ ve bu göle ait söylencedir.

Hakkında birçok söylence olan Erzurum Balık Göl Efsanesi ise Prof. Dr. Bilge Seyidoğlu’ndan nakledilen rivayete göre Anadolu’nun fethi sırasında fethe katılan Türk akıncılarının bu bölgede yer alan bir kaynakta su içerken arkalarından vurularak şehit oldukları ve suya düştükleri sırada Allah’ın izniyle küçük balıklara dönüştükleri yolundadır. En başat rivayet budur.

Bununla beraber bugün için bir açık hava müzesi haline getirilerek korunan balıklı gölün bir başka özelliği ise gölün bir diğer gizemini oluşturmaktadır. Bu da gölde bulunan ve kaynağı bilinmeyen suyun Erzurum’un sert kış iklimine rağmen hiçbir şekilde donmaması ve yapılan ölçümlere göre 18 dereceyi sürekli muhafaza ediyor oluşudur. Hakeza temizlik için boşaltıldığında dahi gölün suyunun sürekli yükseldiği de bir diğer hayret verici özelliği olarak kaydedilmiş durumdadır.

Gölün çevresindeki kayalıkta yer alan dilek taşlarına halk yoğun ilgi göstermektedir ve rivayete göre burada tutturulmak istenen küçük taşlar tutturuldukları yerde durursa dileğin gerçekleşeceğine, düştüğünde ise dileğin gerçekleşmeyeceğine işaret olarak sayılmaktadır. Balıklı Göl ile alakalı bir diğer ilginç detay ise Söğütlü Köyü’nde hemen hemen hiçbir romatizma hastasının olmayışı…

Yaz, kış gölde yüzen balıkların sırtlarında bulunan kızarık lekeler ise Balık Göl efsanesine başka bir boyut katmış durumdadır. Bu yüzden de bu gölde balık tutulmuyor ve bir şekilde ölen balıklar ise gölden alınıp gölün yakınındaki özel bir yerde defnediliyorlar.

Ilıca- Şehitliği: İlçe merkezine bağlı Alaca Köyündedir. 10 Mart 1918 tarihinde Ermeni çeteleri tarafından 278 masum Türk burada katledilmiştir.

Yavuz Selim Yatılı Bölge Okulu

Günümüz itibariyle Anadolu Meslek Lisesi olarak hizmet veren okul, Erzurum Lisesi ve Nene hatun Anadolu Kız Lisesi ile birlikte Erzurum’un özellikleri bakımından önem arz eden 3 Lisesinden biridir. Hakkında bilgi için tıklayınız

aziziye yibo

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir