1. Anasayfa
  2. Spor

Palandöken’de Kış Sporları Ne Zaman Başlar?

Palandöken’de Kış Sporları Ne Zaman Başlar

Palandöken‘de Kış Sporu Ne Zaman Başlar? Kış Sporları denince ilk akla gelen Palandöken Kayak Merkezi pistleri, 2000 ile 3176 metre yükseklikler arasında konumlanıyor. 3 bin metrenin üzerindeki zirve aynı zamanda Ejder Tepesi olarak da anılırken; pistlerde “toz kar” mevcut. Bu kar tipi, kaymak için oldukça elverişli sayılabilir. Palandöken‘de yer alan toplam pist sayısı ise 24 adedi buluyor.

Erzurum- Palandöken‘de kayak merkezi şehir merkezine 4 km. mesafede olup taksi ile ulaşılmaktadır. Tatil günleri ise Belediye otobüsleri çalışmaktadır. Ulaşım gayet rahattır. Kayak merkezinde 2 adet telesiyej ile Dedeman otele ait 1 teleski tesisi bulunmaktadır. Telesiyej alt istasyonunda GSGM ait 1 kayak evi ile yine teleski alt istasyonunda Dedeman’a ait 2 otel bulunmaktadır.

Dedeman otele ait Güney ve Kuzey pistinde 2 adet telesiyej tesisi Telesiyej tesisinin uzunluğu 3237 metre kapasitesi ise 300 kişi/saat kayak mevsimi Aralık-Mayıs 15 değişik pistlerden sürekli 5 km. kayma imkanı vardır. Kar kalınlığı 60-120 cm. Şehir merkezinden çınar otel ve Büyük Erzurum Otelinden konaklama imkanı veya çok fazla para vermek istemiyorsanız Gürcü kapıda bulunan otellerdendi yararlanabilirsiniz

Kayak Sezonu Başlama Tarihi

Palandöken‘de Kış Sporu Ne Zaman Başlar? Erzurum Palandöken’de kış sporları sezonu Kasım ayında başlar; Nisan ayının sonu, Mayıs ayının ortası gibi kapanır. Erzurum’da Kış Sporları denince akla gelen Palandöken Kayak Merkezi özellikle Şubat ayında, yarı yıl tatili nedeniyle büyük rağbet görür; çevreye çarpıcı bir hareket gelir. Erzurum kent merkezi, karasal iklim nedeniyle yaz aylarında sakinleşir; halkın bir kısmı yaylaları ya da daha serin dağ eteklerini, yükseltileri tercih eder. Kültür ve tarih amaçlı gelenler, ilkbaharda doğanın uyandığı Nisan, Mayıs aylarını, sonbaharda da iklimin uysallaştığı Eylül, Ekim aylarını tercih ederler. Doğa gezileri, trekking, göl çevresinde geziler için en doğru zaman yine Nisan ve Eylül aylarıdır.

Palandöken Kayak Merkezi;

Palandöken‘de Kış Sporu Ne Zaman Başlar? 70 km uzunluğunda ve 25 km genişliğinde bir alanı kaplayan Palandöken Dağları, 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Bu merkez içerisinde; Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylasından    oluşan 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Erzurum Boğazı, aynı zamanda Palandöken Kayak Merkezi adıyla anılmaktadır. Palandöken Kayak Merkezinde slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır.

Palandöken‘de Kış Sporu Ne Zaman Başlar? Erzurum’un güneyinde yer alan 3 bin 176 m yüksekliğindeki Palandöken, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Kış olimpiyatlarının  düzenlenmesine imkân tanıyan Palandöken’de pistler dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer almaktadır. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir.

Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum’da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan “toz kar” özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürmektedir. 2000 -3176 metreler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla Ejder Tepesi’ne ulaşılırken, Palandöken’de; 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunulmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi;

Alp disiplini ve snowboard için son derece uygun pistler sunarken; kayak dışında, yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm çeşitleri için de alternatif oluşturmaktadır. Palandöken Dağı’nın çevresi doğal park görünümüyle, gezi, piknik ve seyir alanı olarak dört mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır. Palandöken, aynı zamanda bir kongre turizmi merkezidir. Çığ önleme ve suni kar sistemlerinin bulunduğu Palandöken Kayak Merkezi, bir sağlık şehri olan Erzurum’un en modern hastanelerine yalnızca beş kilometre uzaklıktadır. Her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi’nde, 2 adet 5 yıldızlı, 1 adet 4 yıldızlı, 1 adet 3 yıldızlı ve bir adet de 2 yıldızlı otel bulunmaktadır. Şehir merkezinde de 3 ve 2 yıldızlı çok sayıda otel bulunmaktadır.

Konaklı Kayak Merkezi;

Şehir merkezinden 17 km uzaklıkta bulunan Konaklı Kayak Merkezi, 460 hektar arazi üzerine kurulmuştur. Kayılabilir alt noktası 2200 m, üst noktası 3185 m yüksekliktedir. iniş yönleri kuzeydoğu-kuzeybatı arasında değişmektedir. Eğim oranlarının çeşitlilik göstermesi nedeniyle her düzeyde kayakçıya hizmet verebilmektedir.

Kandilli Kayak Merkezi;

Şehir merkezine 36 km uzaklıkta olup 160 hektar arazi üzerine kurulmuştur.  Pistlerin rakımı 1.713- 1.767 m arasında değişmektedir. Kış Oyunları Erzurum 2011′ de biatlon ve kayaklı koşu müsabakaları burada yapılmıştır. Kandilli Kuzey Disiplini kayak Merkezi her mevsim çok amaçlı kullanıma açıktır

Atlama Kuleleri;

Palandöken Kayak Merkezinin kuzeyinde ; Erzurum-Çat yolu üzerindeki Kiremitliktepe’de yer almaktadır.125 metrelik uzunluğu  ve hilal şeklindeki görüntüsü ile  Erzurum 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları’nın sembol tesislerinden biri olmuştur.

Curling Arena;

Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları için 2010 yılında yapılmıştır. 5 curling yarışma alanına ve bin kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

Buz Hokey Salonları;

Kadınlar ve erkekler için yapılan iki adet salon bulunmaktadır. Salonlar Cemal Gürsel Spor Kompleksi içinde yer almaktadır. Erkekler Buz Hokey Salonu  3 bin kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 60 m x 30 m ölçülerindedir. Kadınlar Buz Hokey salonu ise 500 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 60 m x 30 m ölçülerindedir.

Buz Salonu;

Yenişehir’de toplam 6.000 metrekare üzerine inşa edilen  2.000 seyirci kapasiteli bir salondur. 9 Mart 2009 tarihinde hizmete açılan salonda; soyunma odaları, dinlenme odaları, medikal oda, doping kontrol odası ve görevli , jüri ve teknik panel odaları bulunmaktadır

Palandöken Seyahatinde Kalınacak En İyi Yerler Nereler ?

Adres : Yunusemre, 25080 Palandöken/Erzurum

Palandöken bölgesinde kalınacak Oteller

  1. Polat Erzurum Resort Hotel Kayak dolabı ve kapalı havuz olan, lüks, kayak dostu otel rezervasyon için Tıklayınız
  2. Sway Hotels Spa ve ücretsiz kayak servisi olan, lüks, kayak dostu otel Sway Hotel İçin Tıklayınız
  3. Dedeman Palandoken Resort Hotel Spa ve kayak dolabı olan, 4 yıldızlı, kayak alanına doğrudan ulaşım imkânı bulunan otel için Dedeman Palandoken tıklayınız
  4. Dedeman Erzurum Palandöken Ski Lodge Kayak servisi, kayak dolabı olan kayak alanına doğrudan ulaşım imkânı bulunan otel Snowdora Hotel Dağda otel. hotel için Tıklayınız

Erzurum Hakkında Her şey  Tıklayınız

Dedeman Hotel           

Palandoken Dedeman Hotel

Palandoken Sway Hotel

Palandoken Snowdora Hotel

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir