1. Anasayfa
  2. Olur Haberleri

Oltu Taşının Tarihi ve Faydaları

Oltu Taşının Tarihi ve Faydaları
0

Oltu Taşının Tarihi

Oltu Taşının Tarihi ve Faydaları yıl olarak kaç yılında çıkarılmaya başlandığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır.  Oltu taşı karbon bileşenleri bir araya gelerek oluşmaktadır. Diğer ismiyle Linyit taşı olarakta bilinmektedir. Milyonlarca yıl yerin altında bulunan önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Kimyasal ve Fiziksel reaksiyonlar çözülmesi sonucu oluşmaktadır. Oltu taşı, Erzurum’un Oltu ilçesinde 150 metre altından çıkarılmaktadır çıkarıldıkta metrelerce altındaki ocaklarda çekiç ve murç yardımıyla zor ve meşakkatli bir çalışmayla kırılıyor. Taşlar daha sonra tekerlekli arabalarla iple çekilerek gün yüzüne çıkarılıyor usta ellere teslim edilip, başta Oltu taşı tesbihi olmak üzere yüzlerce ürünler üretilmektedir. Bunlardan; anahtarlık, yüzük, kolye, broş, küpe, bileklik, gerdanlık ve kravat iğnesi haline getiriliyor. . Bu taşın bir kaç rengi vardır. Siyah, koyu kahve, gri-yeşili ve sarı renklerdedir.

Oltu taşı ürünlerin satıldığı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Taşhan Çarşısında her türlü modelleri bulmak mümkündür  Oltu taşının kırılgan olduğu, belli bir zemine oturtulduğunda her ürünün yapılabileceğini söylenmektedir.   En fazla tespihlerin tercih edildiğinide söylemek mümkün, bunların 150 liradan, 4 bin 500 liraya kadar alıcı bulmaktadır.

Oltu Taşının Faydaları

İnsanda bulunan elektriği toplayıp ve vücuttan atılmasını sağlar. Yapılan incelemeler ve araştırmalara göre TİRİOİT hastalığının tedavisinde de kullanılıp etkisinin olduğu söylenmektedir, aynı zamanda Bronşit ve Guatr hastalıklarına da faydalı olduğu bilinmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir