1. Anasayfa
  2. Narman Haberleri

Erzurum Narman Başkale Yedi Göller Nerede ?

Erzurum Narman Başkale Yedi Göller Nerede ?
Erzurum Narman Başkale Yedi Göller Nerede ?
0

Başkale Yedi Göller

Erzurum Narman Başkale yedi göller nerede Erzurum iline 130 km, Narman ilçesine 34 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Narman İlçemize bağlı Başkale mahallesinde bulunan;  yedi göller bir büyük göl ve aşağıya doğru sıralanan 7 gölden oluşan, yeşillikler içerisinde yabani kuşların bulunduğu, insan elinin değmediği nadide yerlerimizden birisidir.

Erzurum Başkale Yedi Göller
Narman İlçesine Bağlı Başkale Mahallesinde bulunan yedi göller henüz keşif edilmemiş doğa harikası bir yerdir.

Narman  Başkale, Erzurum ilinin Narman ilçesine bağlı bir mahalledir. Köy adını, sınırları içinde bulunan kaleden almaktadır. Eski adı bilinmemektedir. 1928 tarihli Osmanlıca köy listesinde de Baş Kale (باش قلعە) olarak geçer. Bu tarihte Baş Kale, Erzurum vilayetinin Tortum kazasına bağlı Narman nahiyesinin bir köyüydü. 1935 genel nüfus sayımında aynı idari konuma sahip olan köyde 492 kişi yaşıyor.

Erzurum Narman Başkale Yedi Göller Nerede ?

Başkale’de iki adet kale bulunmaktadır. Köyün 1,2 km doğusunda bulunan kale kireç harcı kullanılarak inşa edilmiştir. Bu kalenin iki burcu yıkık durumda günümüze ulaşmıştır. İkinci kale ise, köyün 2 km doğusunda derenin sol kıyısında, bir kayanın üzerinde inşa edilmiştir. Kalenin giriş kapısı görece sağlam kalmıştır. Giriş kapısının iki yanında burçların olduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Ulaşım

 Narman ilçesi doğu yönü giriş istikametinde olup, merkez Şükrüpaşa Mahallesi batı semt garajından hareket eden Narman İlçesi toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir