1. Anasayfa
  2. Hınıs Haberleri

Hınıs ilçesi

  Hınıs ilçesinde özellikle kırsal kesimde halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. İlçede geçim kaynağı olarak hayvancılık önemli bir yer tutmaktadır. Hem ekim hem de satış bakımından tarımsal faaliyetlerde yapılan Hınıs’ta özellikle ülke çapında şöhrete sahip ‘Hınıs Fasulyesi’ nden söz etmek gerekir. İlçe de her geçen yıl gelişen bir organize sanayi sitesi bulunmakta olup; Hınıs’ın Kuzeydoğu ve Güneydoğu Türkiye’yi birbirine bağlayan yol üzerinde olması, ilçenin ekonomi alanında gelişmesini sağlamakla birlikte ticari anlamdaki uzun vadeli avantajını da korumaktadır. Ayrıca ilçe kanyonları ve nehirleri, doğal ve tarihi güzellikleri ile kültür turizmi için potansiyel taşımaktadır. Varto ve Bulanık üzerinden Muş’la birleşen bir kültürel etkileşimle zenginleşen Hınıs oldukça zengin bir müzik ve folklör birikimine sahiptir. Özellikle Hınıs Türküleri’nden söz etmek gerekir.

Hınıs’ta Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;

Hınıs Kalesi: Hınıs deresinin batısında inşa edilmiştir. Yüksek ve dağlık bir tepede inşa edilen kalenin tarihi hakkında pek bilgi yoktur. Fakat Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde anlatıldığına göre bu kale Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın amcası tarafından inşa edilmiştir. Ulu Cami- Alaaddin Bey Camii: İlçe merkezinde kurulan cami 1734 yıllında inşa edilmiştir. Muş beylerinden Alaaddin Bey tarafından inşa edilmiştir. Cami kare yapılı olup inşasında kesme taş kullanılmıştır. Kolhisar Medresesi: Cami ve medrese tarzında inşa edilmiştir. 19. Yüzyıl’da Şeyh Mahmud El Feyzi tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Öte yandan Hınıs’ta yer alan tarihi değere sahip diğer yerler arasında Toprakkale, Zirnak Kalesi ve Kümbeti, Seyyit Ömer Halil Türbesi gibi yapılarla Güzelbaba, Mamahatun gibi ziyaret makam ve mekanları da bulunmaktadır. 2017 yılı Nüfus verilerine göre nüfusu 26.163’tür.

Hınıs Kanyonları

Erzurum’a 150 km uzaklıkta olan Hınıs İlçesinin Bahçe Mahallesi ile Kayabaşı Mahalleleri arasında bulunan ve Bahçe Mahallesi ile Sarılı Mahallelerini İlçe merkezinden ayıran Hınıs kanyonu tekne tipi kanyon özelliğine sahiptir. Bozulmamış doğa harikası kanyonda 1734 yılında Muş Beylerinden Alaaddin Bey tarafından yapılmış Hınıs Ulu Cami (dere cami)’de bulunmaktadır.
hinis kanyon 1 Hinis kanyon 2 Hinis kanyon 3 hinis kanyon

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir