1. Anasayfa
  2. Genel

Erzurum’da Buz Müzesi

Erzurum’da Buz Müzesi
Erzurum'da Buz Müzesi
0

Erzurum’da Buz Müzesi Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesinin sanata ve sanatçıya destek misyonu olarak değerlendirildiği Türkiye’nin tek buz müzesi olma özelliğini taşıyan “Ata Buz Müzesi ” 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına açıldı.

Türkiye’nin Tek Buz Müzesi ATA BUZ Erzurum’da Açıldı.

Erzurum'da Buz Müzesi

Her biri birinden güzel ve dolu dolu anlamlarda şekillenen 19 adet buz heykelinin yer aldığı ve 20 kişilik ekiple 2 aylık sürede hazırlanan sergi; aynı zamanda dünyada bir ilk olma özelliği ile de dikkat çekiyor. Sergiyi ziyaret eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ”Özellikle 15 Temmuz gibi unutulmaması gereken bir temanın seçilmiş olmasını, bu serginin en değeri detayı olarak görmek gerektiğini belirterek; şehrimiz akademisinin sanatsal üretimi ile her zaman bu meyandaki çalışmalarıyla göz doldurduğunu ve Erzurum’un bu türden sanatsal duyarlılıkla ülke gündeminde yer alıyor oluşununda ayrıca çok önem arz ettiğini ifade etti.”

Erzurum’da Buz Müzesi Atatürk Üniversitesi ile Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) işbirliğinde yapılan ve Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde açılan müze, 18 aylık çalışma sürecinin sonunda tamamlandı.

Ata Buz Müzesi, Fairbanks, Moskova, Bristol, New York, Jeju Adası ve Harbin gibi birçok dünya kentinde bulunan buz müzelerinin yanında Türkiye’nin tek buz müzesi olma özelliğini taşıyor.

Sıfırın altında 5 derecede, 12 ay boyunca buzdan heykellerin yapılacağı ve sergileneceği müzede, 8 buz üretim makinesi, 16 buz kalıp makinesi, 400 metrekarelik sergi alanı yer alıyor.

15 Temmuz darbe girişiminde gösterilen direnişi, birlikteliği ve iradeyi belleklerde diri tutmak, şehitleri yad etmek, verilen mücadeleye dikkat çekmek için hazırlanan “Maan-Ice Sergisi”, buz malzeme ile üretilen eserleri ziyaretçileriyle buluşturuyor.

Müze, ziyaretçilerine ses, ışık ve müzik eşliğinde görsel şölen sunuyor.

Buzdan heykeller toplumsal ruhu temsil ediyor

Erzurum'da Buz Müzesi

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise müzeyle 15 Temmuz gibi donarak belleklerde kalan vahim tarihin hatırasını canlı tutmayı amaçladıklarını söyledi.

Maan-Ice Sergisi’nin, ilki 15 Temmuz 1919’da gerçekleştirilen heykel sergisinin devamı niteliğinde olduğunu hatırlatan Çomaklı, “Sergi 15 Temmuz sürecinin devamında oluşan toplumsal ruhu temsile taşıyarak, bu geleneğin devamının sağlanmasını hedefliyor. Yaşananlardan ders çıkararak vatanın bölünmez bütünlüğünün önemini, düşmanın pusuda oluşunu, birlik ve beraberliğin bize verdiği gücü her zaman hatırlayabilmek ve bunu gelecek nesillere o günkü canlılığıyla aktarabilmek için müzemizi bu tarihte açmayı uygun bulduk.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Memiş, Sekmen, Çomaklı, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Mustafa Çetin, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan açılış kurdelesini keserek sergiyi gezdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir